14 Temmuz 2010 Çarşamba

10 derste “evde ekmek yapmak” IIEkmek yapmak için sadece üç temel malzemeye ihtiyacımız var: UN, SU ve MAYA. Ekmeğin çeşidine göre malzeme miktarları değişiyor. Her şeyi en hızlı ve pratik haliyle anlatmayı amaçladığım için ekmek yapmak için gereken malzemeleri ve diğer püf noktalarını kısaca anlatıyorum.


*EKMEK YAPMAK İÇİN GEREKEN MALZEMELER*

HAZIR EKMEK KARIŞIMI: Marketlerde dikkatinizi çekmiştir. Çok tatlı değişik renklerdeki kutuların içinde satılan bu un karışımları ile ekmek makinesinde ekmek yapmak ultra kolay. Hazneye 400 ml. su koyuyorsunuz, üzerine de paket içeriğini ekliyorsunuz. Makinenizi ayarlayıp üç saatin sonunda ekmeğinizi afiyetle yiyorsunuz.


 Ekmek karışımlarını yeni başlayanlara şiddetle öneriyorum. Makinenin çalışma prensibini anlıyorsunuz ve ekmek yapmaya ısınıyorsunuz. Ama unutmayın ki bu karışımların içinde de katkı maddeleri var. Evde ekmek yapma sebebimiz doğal ve sağlıklı ekmek tüketmekse karışımlar tam olarak bunu sağlamıyorlar.


UN: Hamurişlerinde kullanılan beyaz un olabilir. Ama evde ekmek yapmaya karar verdiğimize göre esmer unlarla da tanışabiliriz. Kepek unu ya da çavdar unu ile çok sağlıklı ekmekler yapabilirsiniz. Bu unları mutlaka yarı yarıya beyaz unla karıştırmak gerekiyor. Aksi takdirde çok yoğun ve ağır bir ekmek elde ediyorsunuz.

SU: Ilık içme suyu kullanabilirsiniz. Bazen su ile birlikte süt de kullanılabiliyor. 


MAYA: Farklı maya çeşitleri olmasına rağmen ekmek yapma makinesi için en uygun olan maya "instant maya" dır. İstediğiniz markayı kullanabilirsiniz. Taze olması önemli aksi takdirde ekmeğiniz kabarmaz. Maya hazneye tüm malzemeler eklendikten sonra unun ortasında açılacak minik çukura eklenmeli.TUZ ve ŞEKER: Ekmek yapma makinesinde ekmek yaparken mayanın faaliyetini hızlandırmak için tuz ve şeker ihtiyacımız var. Diğer katılardan farklı olarak tuz ve şekeri hazneye suyu koyduktan sonra suya ilave ediyoruz. 
YAĞ: Zeytinyağı ya da sıvı yağ olabilir. Yağ ekmeğe hafif bir nem katıyor ayrıca ekmeğin bayatlamasını geciktiriyor.

EK MALZEMELER: Ekmeğinize asıl havayı verecek olan her türlü malzeme ek malzeme olarak kullanılabilir. Ceviz, domates, ay çekirdeği, üzüm, kekik, zeytin, peynir ilk akla gelenler. Tüm makinelerde genelde yoğurma işleminden yarım saat sonra bir sinyal duyulur. Ek malzemelerin bu sinyalden sonra hamura ilave edilmesi gerekiyor.* EKMEK YAPMANIN 4 TEMEL PRENSİBİ *
  • Ekmek yapmanın en temel prensibi hazneye önce sıvıların konması, sonra üzerini örtecek şekilde katıların konması.
  • Tüm malzemelerinizin oda sıcaklığında olması çok önemli. Eğer kış ise sıvıları ılık kullanmak gerekiyor.
  • Mayanın hazneye en son eklenmesi kesinlikle sıvılarla temas etmemesi gerekiyor.
  • Tariflerdeki ölçülere harfiyen uymak gerekiyor. Ekmek ölçü değişikliklerini hiç hoş karşılamıyor. 
Evde ekmek yapmakla ilgili ilk yazıya göz atmak için: 10 derste evde ekmek yapmak - 1

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...