8 Temmuz 2010 Perşembe

10 derste “evde ekmek yapmak”-->

Ekmek yapma makineleri raflarda yerini aldığından beri evinde ekmek yapanlarla daha sık karşılaşır olduk. Benim evde ekmek yapma maceram ise halamın bize düğün hediyesi olarak aldığı KİNG marka ekmek yapma makinesi ile başladı.


“Evde ekmek yapmak” yazılarında derinlere dalmadan gerçekten kolay olan “evde ekmek yapma” işiyle ilgili küçük detayları ve toparladığım pratik bilgileri paylaşmak istiyorum. İnternette bu konuyla ilgili onlarca çok başarılı site var. Benim seçtiklerimi de aşağıda görebilirsiniz.

İlk dersimizde ekmek yapma makinelerini tanıyacağız. 
 • Standart olarak bütün makinelerde digital ekranlı gövde, pişirme haznesi, karıştırıcı, bir ölçü bardağı ve bir de ölçü kaşığı var. 
 • Piyasada birçok marka olmasına rağmen tüm ekmek yapma makinelerinin tasarımları ve program adları genelde aynı. Marka saplantınız yoksa okuduğum birçok forumdaki yorumlara göre en ekonomik makine bile iş görüyor. Hatta sanki tek bir adam bir yazılım yazmış, bütün firmalar da üzerine kendi markasını yapıştırmış gibi görünüyorlar.
 • Bir ekmek yapma makinesinin çalışma mantığı, hazneye konan tüm malzemenin aynı yerde önce karıştırılması-yoğrulması, sonra mayalanması ve son olarak da pişirilmesidir.
 • Ekmek yapma makinelerinin standart ekmeği ortalama pişirme süresi 3 saattir. Farklı türde ekmekler için bu süre uzayabilir ama kısalmaz. 
 • Ekmek yapma makineleri sanıldığı kadar yüksek elektrik tüketmiyorlar. Bana sorarsanız ekmek yapma süresince verdiği 3 saatlik düşük seviyeli ısı, 200 derecedeki fırının 45 dakikada verdiği ısıdan fazla değil. En azından biz 2 aylık zaman diliminde faturamızda bir anormallik görmedik.
 • Ekmek yapma makinelerinin en şahane özelliği ise programların ertelenebilir olması. Yani sabah kahvaltıda sıcak ekmek istiyorsanız akşamdan malzemeleri kurup saatini ayarlıyorsunuz, sabah sıcacık ekmek kokusuna uyanıyorsunuz.  

Bir sonraki yazımda ekmek yapmak için gerekli malzemeleri anlatacağım.  

Devamı için tıklayın: 10 derste evde ekmek yapmak - 2

Ekmek yapmak ile ilgili favori sitelerim de şöyle;

Elde ya da makinede ekmek yapmakla ilgili, malzemelerin ve tariflerin de olduğu başarılı bir site. Adım adım herşeyi öğrenebilirsiniz.
Biraz daha uzmanlığa dayalı el yapımı ekmeklerin anlatıldığı, özel tariflerle dolu bir adres.

Tabi ki en favori adresim uzman tv'den uzman videolar. Görüntülü anlatımın yerini hiçbirşey tutmaz.

Bütün tariflerine bayıldığım portakal ağacındaki ekmek bölümü. Hoş tarifler var.

2 yorum:

 1. blogun çeşnicibaşısı olarak , ekmeklere tam puan veriyorum. Özellikle Domatesli olan iyiydi...

  YanıtlaSil
 2. Afiyet olsun. Yeni türlerde buluşmak üzere :)

  YanıtlaSil

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...