3 Temmuz 2010 Cumartesi

fırında büyük balıkFırında balık yapmak genelde çok zor ve büyük bir iş gibi görünür. Ama aslında çok kısa sürede hazır olabilen, lezzetli ve hafif bir yemek. Bütün balıklar sofrada kendilerine eşlikçi olarak da sadece salata isterler.

FIRINDA ÇUPRA
 • Orta boy çupra
 • 1 su brd. zeytinyağı
 • 2 diş sarımsak
 • Kekik
 • Tuz
Ayıklanmış ve yıkanmış çupralarımız süzülmeye bırakıyoruz. Büyük bir tabakta zeytinyağı, ine kıyılmış sarımsak, tuz ve bol kekiği karıştırıyoruz. Çupralarımızın her yerine bu sostan yediriyoruz. Özellikle lezzeti alması için bıçakla yarılmış ve etinin göründüğü yerlere bolca sosumuzdan koyuyoruz. En ideali balıklarımızın bu soste 1-2 saat beklemesi. Ama eğer hafta içi akşam yapıyorsak vakit darlığı nedeniyle 15 dakikada bekletebiliriz. Bu arada yeşillikleri yıkarız.

Fırınımızı 220 dereceye ısıtıyoruz. Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine çupraları boylu boyunca uzatıyoruz. Balığın büyüklüğüne göre değişmekle birlikte ideal pişme süresi 25-30 dakika. Pişirmenin 20. dakikasından sonra bir çatal yardımıyla pişip pişmediğine bakabilirsiniz. Daha uzun süre fırında kaldığı zaman balık suyunu yitiriyor ve tadı saman gibi olmaya başlıyor.

Sostan arttıysa eğer içine bir limonun suyunu sıkarak balığın iç etlerinde sos olarak kullanmak üzere sofraya getirebilirsiniz.

Biz bu balığı geçen hafta balkonumuzda yedik. Tabağımızdaki balıklar bittiğinde ikincisini aradık etrafta. Pişerken yaydığı enfes kekik ve sarımsak kokusu zaten aç olan bünyelerimizi daha da acıktırmıştı. Pişme süresi ile birlikte toplamda 45 dakikada hazır olabilecek bir akşam yemeği.

2 yorum:

 1. bir balıkçı olarak fırında balığı hiç tercih etmesem de gayet hoş görünüyor, gene de çipurayı değil de levreği fırında yapardım

  YanıtlaSil
 2. levrekle ilgili de balıkçımın verdiği şahane bir fırın tarifim var. fotoğraf çekmek için tekrar pişirmem lazım sonra siteye ekleyeceğim :)

  YanıtlaSil

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...