5 Temmuz 2010 Pazartesi

meşhur havuçlu kek

Fotoğraf: Lütfü ÇOLAK

Efendim gerek dost sohbetlerinde, gerek BUKLA turlarında ve buluşmalarımızda günün yıldızı genelde bu kek olur. Kendisini yapmak gerçekten çook kolaydır. Kendisi kolay olduğu kadar hiç yağ içermediğinden ve havucun muhteşem faydalarından dolayı oldukça da sağlıklıdır.

HAVUÇLU KEK
 • 4 yumurta
 • 2 su brd. şeker
 • 2 su brd. ince rendelenmiş havuç
 • 1 su brd. dövülmüş ceviz
 • 2 su brd. un
 • 1 pkt kabartma tozu  
Şimdi anlatacağım teknik bütün kekleri yapmak için hemen hemen aynıdır. Bu şekilde hazırlanan kek hamurunun kabarmaması, pişmemesi oldukça zor.

Öncelikle yumurtaları çırpıyoruz, ardından şekerimizi ekleyerek çırpıyoruz. Şeker ve yumurtayı 2-3 dakika çırpmak yeterli. Bundan sonraki malzemeleri eklerken elde de karıştırabiliriz, mikserin en düşük ayarıyla da karıştırabiliriz. Aşırı yüksek devirde karıştırılmış hamur piştiğinde sert oluyor. Havuç ve cevizi ekleyerek tekrar karıştırıyoruz.

Unun hamurla buluşması tüm hamur işlerinde bence en önemli kısım. Başarılı bir kek için unu mutlaka elemek gerekiyor. Ben IKEA'dan  aldığım un eleyiciyi kullanıyorum. Çok pratik. Başka mağazalarda da rastladım, hatta pazarda bile görmüştüm aynısını. Bu yoksa herhangi bir elek de işinizi görür. Eskiden IKEA mı vardı yani :)

Unumuzu hamurumuzun üzerine eliyoruz. Arada bir yerlerde de kabartma tozunu ekliyoruz ki iyice karışabilsinler.

Hamurumuz pişmeye hazır. Her zamanki gibi kalıbımızı güzelce yağlıyoruz. Bu esnada fırınımızı da 175 dereceye getirip ısıtırsak şahane olur. Havuçlu kekin pişme süresi 30-35 dakika. Tabi ki pişip pişmediğini meşhur bıçak saplama testiyle anlıyoruz. Bıçağı batırıyoruz, üzerine hiç hamur bulaşmazsa kek pişmiş oluyor.

Afiyet olsun!

5 yorum:

 1. ben yedim, gayet başarılı

  YanıtlaSil
 2. yağ konmadığına emin misiniz?

  YanıtlaSil
 3. Evet kesinlikle yağsız. Havucun suyu ve cevizin kendi doğal yağı yetiyor. Hafif ıslak bir kek oluyor.

  YanıtlaSil
 4. bu kek gerçekten çok lezzetli oldu. peki havuç ve ceviz kullanmadan yapmak istersek (limonlu veya kakaolu gibi) malzemelerde nasıl bir değişiklik yapmak gerekir?

  YanıtlaSil
 5. Hmm o zaman ben bu ara bir limonlu kek yapayım ve temel kek tarifimle onu yayınlayayım. Çünkü bu kekte havucun suyu süt yerine cevizin yağı da yağ yerine geçiyor. Bu ölçülerle sadece havuçlu-cevizli olabilir. Ama bu hafta limonlu kek yaparım söz!

  YanıtlaSil

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...