9 Temmuz 2010 Cuma

peynirli kabak sandalı

Fotoğraf: Lütfü ÇOLAK

Peynirli kabak sandalı, işten eve geldiğinizde çok hızlı hazırlanabilen, yapması kolay ve sofrada göz dolduran bir yemek.PEYNİRLİ KABAK SANDALI
  • 4 kabak
  • Beyaz peynir
  • Kaşar
  • Dereotu ya da maydanoz
  • 1 yumurta
Kabakları yıkayıp kabuklarını soyduktan sonra dörde bölüyoruz. Çeyrek kabağın iç kısmını aynen bir sandala benzetiyormuşuz gibi alıyoruz. Bu aldığımız içleri mücver yapmak üzere saklayabiliriz. Boğaz'da gezinti yapacakmış gibi görünen minik kabak sandallarımızı kaynayan suya atıyoruz. Kabağın cinsine göre değişmekle beraber 5-6 dakika haşlanmaları yeterli. Ne kadar yumuşadıklarını bir çatalı batırarak anlayabilirsiniz.

Bir kasede ezdiğimiz beyaz peyniri yumurta ve dereotuyla karıştırıyoruz. Ben dereotunu kabağa çok yakıştırıyorum. Ama maydanozla da yapılabilir tabi ki.

Pişirme kağıdı (tepsi ovalamaktan bıkmış mutfakseverlerin kurtarıcısı) serdiğimiz fırın tepsisine haşlanmış kabak sandallarımızı diziyoruz. Hazırladığımız harçla sandalları dolduruyoruz. Üzerine kaşar rendeleyerek 200 dereceye ısıttığımız fırında yaklaşık 8-10 dakika üstleri kızarana kadar pişiriyoruz.Bu tarifin, kıymalı-soğanlı, domatesli-peynirli, beşamel soslu bir çok versiyonu tarif sitelerinde var. Ben hem daha hafif olduğu için hem de buzdolabındaki malzemelerle çok kısa sürede hazırlanabildiği için böyle yaptım. Biz de acı pek yenmiyor ama peynir harcına dozunda kırmızı biber de çok yakışabilir.

Afiyet olsun!

1 yorum:

  1. Anneciğimin biraz farklı tarifi:

    http://dildendileeldenele.blogspot.com/2009/04/firinda-sandal-kabak.html

    YanıtlaSil

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...