18 Ağustos 2010 Çarşamba

kıymalı bamya

Bamya çok sevilen bir sebze değil. Sebebini ise ayıklamasının zahmetli olmasına bağlıyorum. Ayrıca pişirme sırasında bazı püf noktaları uygulanmadığından dağılan bamyalar bir de salyalanırlar. Bu durum hem göze hoş gelmez hem de bir çok kişi tekrar bamya yememeye yemin eder. 


Bu tarif anneciğime ait. Küçüklüğümüzden beri bamyanın çıkmasını dört gözle bekleriz. Çok da severiz ailece. Tarifteki noktalara dikkat ettiğinizde sakız gibi görünen, salyalanmamış çok lezzetli bir bamya yemeği yapmış olacaksınız.

KIYMALI BAMYA
  • Yarım kilo bamya
  • 3 orta boy domates
  • 100 gram kıyma
  • 1 orta boy soğan
  • 3 su bardağı su
  • Tuz
  • Yağ
  • 1 limonun suyu
Bamyaların tepelerini külah şeklinde alarak ayıklıyoruz. Tepesini komple kesmenizi önermiyorum, çünkü o zaman bamyalar dağılıp salyalanıyor. Bu nokta çok önemli: Ayıkladığımız bamyaları hemen yıkamıyoruz.

Tenceremize soğanı ve yağı koyuyoruz. Soğanları hafif kavurduktan sonra kıymamızı ekleyerek kavuruyoruz.

Domatesleri rendeliyoruz ve tencereye ekliyoruz.

Üzerine suyumuzu ekliyoruz. Pişme süresini kısaltmak için sıcak su ekleyebilirsiniz. Suyun miktarı nasıl bir yemek istediğinize bağlı. Yarım kilo bamya için yaklaşık 3 bardak su eklerseniz ekmek banılabilecek kıvamda bir yemek oluyor.

Tencereye limon suyunu ilave ediyoruz. Tadını daha ekşi isterseniz miktarı arttırabilirsiniz. Limonun bu yemeğe katkısı sadece ekşilik değil, bamyaların kararmasını ve salyalanmasını önlüyor.

Tenceremizi kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Şimdi bamyalarımızı yıkayabiliriz. Yıkadığımız bamyaları kağıt havlunun üzerine alıp iyice kuruluyoruz. Kurulamazsak renkleri kararmaya başlar. 

Kuruladıktan sonra bamyaları kaynayan tencereye atıyoruz. Eğer dondurulmuş bamya kullanıyorsanız çözülmesini hiç beklemeden su kaynadıktan sonra direk tencereye ekleyebilirsiniz. 

Bamyalar yumuşayıp sararana kadar pişiriyoruz. Bamyanın cinsine bağlı olarak değişmekle beraber genelde 25-30 dakika süre yeterli oluyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...