19 Ağustos 2010 Perşembe

menemen


Fotoğraf: Lütfü ÇOLAK
Malzemelere geçmeden önce bazı püf noktalarından bahsetmek istiyorum. 

Menemeninizin lezzetli %100 kullandığınız malzemelerin lezzetine bağlı. Bulması her ne kadar zor olsa da bahçe domatesi gibi sulu ve lezzetli domatesler kullanmakta yarar var. Biberleri de damak tadınıza göre çarliston ya da acı sivri biber olarak tercih edebilirsiniz. Bizim ailece acıyla pek aramız yok. Bulabildiğim zamanlarda yeşil köy biberlerini kullanıyorum. Hem biber tadı veriyorlar hem de tatlılar.

MENEMEN
(4 kişilik)
  • 6 adet büyük domates
  • 5 adet yeşil biber
  • 4 iri yumurta
  • Sıvı yağ
  • Tuz
  • 1 defne yaprağı (isteğe bağlı)

Domateslerin kabuklarını soyduktan sonra minik küpler halinde doğruyoruz. Yemeklere rendeleyerek kullanabiliyoruz ama bu şekil menemende hiç hoş olmuyor. 

Biberlerimizi de çekirdeklerini çıkardıktan sonra ince ince doğruyoruz.
Tencereye yağımızı koyarak domates ve biberleri üzerine ekliyoruz. Orta ateşte fokurdamaya başlayana kadar ara ara karıştırarak pişiriyoruz. Domatesler iyice sularını salıp renkleri de sararmaya başlayacak. 

Bu noktada isteğe bağlı olarak bir küçük yaprak defnemizi domateslerin üzerine bırakıyoruz. Defnenin aroması çok keskin olduğundan asla daha fazla kullanmayın. Çok belli belirsiz hoş bir tad veriyor defne.

Biberler ve domatesler iyice sarardığında yumurtaları kırıyoruz. 


Damak tadınıza bağlı olarak sarısını dağıtabilirsiniz, bütün de bırakabilirsiniz. Aynı şekilde arzunuza göre yumurtaları iyice pişirebilirsiniz ya da biraz sulu bırakabilirsiniz. Biz taze ekmek banarak yemeyi sevdiğimizden biraz sulu bırakıyoruz.

Biraz farklılık isterseniz tost için satılan dilimli kaşarlardan menemeni ateşten indirmenize yakın üzerinde birkaç yaprak bırakabilirsiniz. Ya da sucuk gibi bir tatla birleştirmek isterseniz sucukları da yumurtalarla beraber içine ekleyebilirsiniz. Trakya'da menemen soğanlı yeniyor, domatesi tencereye koymadan önce biraz soğan kavurabilirsiniz. Benim favorim ise pişen domateslere 1-2 diş dövülmüş sarımsak eklenmesi. Gerisi hayal gücünüze kalmış.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...