12 Ağustos 2010 Perşembe

sahurda ne yiyoruz?

Sahura kalkanın iki dileği var. Birincisi en tok tutacak yemekleri yemek, ikincisi de bunları çok kısa sürede yiyip uykuya kalınan yerden devam etmek. Tabi yemek seçimine bağlı olarak dolan mide ile ne kadar uyunabilirse.

Benim çocukluğumda bizim evde sahurda da neredeyse iftardaki sofranın aynısı kurulurdu. Etli dolmalar, pilavlar, çorbalar yenir içilirdi. Bugünkü yeme-içme alışkanlıklarımıza bakınca nasıl yiyebildiğimize hayret ediyorum.

Son yıllarda ise babam hala klasik yemekleri yemeye devam ederken ben nasıl daha sağlıklı beslenebilirim diye araştırıp durdum. Her yıl gazetelerde yayınlanır örnek iftar ve sahur menüleri, ben kendi menümü oluşturdum. 3-4 yıldır uyguluyorum. Beni gerçekten tok tutuyor ve gün boyu çalışacak enerjiyi veriyor.

Sahur için naçizane beslenme önerilerim şöyle:

SAHUR MENÜSÜ
  • 1 haşlanmış yumurta (Yumurta sahurun olmazsa olmazsa, içerdiği protein neredeyse günlük ihtiyacımıza yakın ve tokluğa müthiş katkısı var)
  • 100-150 gr ızgara tavuk göğsü (Göğüs eti hem lifli hem de hafif bir et)
  • 1 bardak süt (ballı olursa daha iyi)
  • 1 tost (kepekli, tam buğday ya da 7 tahıllı ekmekle ama mutlaka esmer bir ekmekle)
  • 3-4 adet ceviz içi
  • 2 adet kuru incir
  • 1 muz
Gelelim değişikliklere. Miktarları bünyenize göre arttırıp azaltabilirsiniz. Her gece aynı şeyi yemek istemezseniz kepekli tost yerine 1 kase meyveli müsli ile sütünüzü karıştırabilirsiniz.Sade olan müslinin içine kendiniz de kuru üzüm, yaban mersini, kuru kayısı ekleyebilirsiniz.

Ya da oldukça doyurucu olan ve yakında tarifini vereceğim bulgur pilavını yoğurtla tost yerine yiyebilirsiniz. 

Vaktiniz kalırsa bu çeşitleri beyaz peynir, domates ve salatalıkla birleştirirseniz müthiş doyurucu bir menü olur. Bir haftadır gazetelerdeki tüm uzmanlar aynı şeyi söylüyorlar: Sahur sofranızdan domates ve salatalığı eksik etmeyin.

Bu şekilde dengeli olarak oluşturulmuş menü ile Ramazan sonunda besin eksikliğinden kaynaklanan hiçbir rahatsızlığınız olmuyor. Sahurdan sonra rahat uyuyorsunuz.

Hayırlı Ramazanlar,
Neşeli sahurlar ve
Keyifli iftarlar dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...