28 Eylül 2010 Salı

zeytinli ekmekçikler

Ekmek yapma makinesi ile yaşarken hazneden çıkan ekmekler ve kokusu insanı büyülüyor. Ancak bir süre sonra farklı arayışlara girip ekmeğinizi kendiniz şekillendirmek istiyorsunuz.

Zeytinli-kekikli ekmekler de böyle bir arayıştan doğdu. Hamuru makinede hazırlıyoruz, ekmeği fırında pişiriyoruz. Sıcakken dayanılmaz bir lezeti oluyor. Tek sorun bu tarifle sadece 10 ekmek çıkması, herkes daha fazla yemek istiyor çünkü :)ZEYTİNLİ  EKMEKÇİKLER

(Tüm ölçüler ekmek yapma makinesinden çıkan bardak ve kaşığa göredir.)
  • 1 cup su
  • 1 büyük kaşık (tablespoon) zeytinyağı
  • Yarım küçük kaşık (teaspoon) tuz
  • 2,5 cup beyaz un
  • Yarım cup tam buğday unu (kepek ya da çavdar unu da olabilir)
  • 1 küçük kaşık instant maya
  • 1 cup dilimlenmiş ya da çekirdekleri çıkarılmış siyah ya da yeşil zeytin
  • Kekik
  • Zeytinyağı (üzerine sürmek için)
Ekmek makinesi haznesine her zamanki gibi önce sıvıları koyuyoruz.

Suyu ve zeytinyağını hazneye ekledikten sonra üzerine unumuzu ekliyoruz. 

Unun ortasına açtığımız minik çukura instant mayayı ekliyoruz.

Ekmek makinemizin hamur yapma programını seçip makineyi çalıştırıyoruz. Genelde tüm makinelerd bu program var ve süresi 1,5 saat. Hamur yoğurma işlemi bittiğinde makineden bir sinyal duyacaksınız.

En keyifli kısım olan ekmeği tezgaha alıp elle şekillendirmek için hazırız.


Tezgahımızı ve ellerimizi unluyoruz. Haznedeki hamuru tezgaha alıyoruz. Önce hamurun içine zeytin dilimlerini ve dilediğimiz miktarda kekiği ekliyoruz.

Hamura baston ekmek yapar gibi uzun bir şekil veriyoruz. Bu sırada hamurun dış yüzeyini arada unlamak gerekiyor.Hamur mayalı olduğu için yuvarladıkça eski haline gelmek istiyor. Hamuru şekillendirdikten sonra da mayalanmaya devam edeceği için hamuru ince kesitli yuvarlamakta yarar var.

Yuvarlama işlemi bittikten sonra hamurun üzerine hafifçe bastırarak yassılaştırıyoruz. Uzun hamuru 10 eşit parçaya bölüyoruz. Eğer sandviç ekmeği gibi kullanmak isterseniz 4 parçaya da bölebilirsiniz.
Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine ekmekçiklerin hamurlarını diziyoruz. İkinci mayalanmanın olması için hamurları 30 dakika dinlendiriyoruz.
Yarım saatin sonunda ekmekçiklerimizin üzerine fırça ile zeytinyağı sürüyoruz. 200 derecede önceden ısıttığımız fırında 35 dakika pişiriyoruz.Benim önerim 30 dakikanın sonunda ekmeklerin durumuna bir bakmanız. Eğer üstleri fazla kızarmışsa hemen alabilirsiniz. Eğer biraz kurudularsa da problem değil. Fırından çıkarınca tepsinin üzerine ekmeklerin üzerine değecek şekilde bir nemli bez örterseniz kabuklar yumuşuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...