4 Kasım 2010 Perşembe

bir fincan ıhlamur her derde devaDün akşam hafif bir soğuk algınlığı hissi başlayınca hemen bir ıhlamur demledim. İçerken de bunu yazmalıyım diye düşündüm.Ihlamur mevsimine geldik. Yazın mis kokulu ağacının altında oturup kokusunu içine çektiğimiz ıhlamur çiçekleri toplandı ve kurutuldu. Kış geldi soğuk algınlığı kapıları çalmak üzere, akla ilk gelense sıcacık bir fincan ıhlamur içmek.

Ihlamur ağacı "Tiliaceae - Ihlamurgiller" familyasından bir ağaç. Boyları otuz ila elli metre arasında değişen ıhlamur ağaçlarının aslında çok farklı türleri var. Tedavi amaçlı yaprakları kullanılan sadece iki tür mevcut. Diğer türlerinin tedavi edici özellikleri daha zayıf. İçmek üzere aldığımız bu ıhlamurların Latince ağaç adı "Tilia platyphyllos" yani "büyük yapraklı ıhlamur".


Ihlamur ağacının anavatanı Orta ve Güney Avrupa. Türkiye'de ise Rize, Trabzon, Artvin ve Çanakkalede bolca bulunuyor.


Ihlamur çayının içeriğinde uçucu yağlar, C ve P vitamini, tanen ve şeker bulunuyor.


Orta çağlardan beri tedavi amacıyla kullanılan ıhlamur, soğuk algınlığından önce vücudun direncini arttırarak savunmaya destek oluyor. Özellikle ateşli hastalıklarda terlemeyi başlattığından kısa sürede tedaviyi sağlıyor. Öksürük kesici ve grip iyileştirici olarak kullanılıyor. Aynı zamanda mide üşütmelerine ve uykusuzluğa birebir.

BENİM IHLAMUR TARİFİM
  • 8-10 dal kurutulmuş ıhlamur çiçeği
  • 2 çubuk tarçın
  • 1 tane zencefil
  • 2 diş karanfil (isteğe bağlı)
  • 4 fincan kaynamış su
Ihlamur hakkında en yanlış bilinen şey ıhlamuru siyah çay gibi demlemek. Böyle yapınca ıhlamurun içindeki faydalı olan herşeyi öldürüyoruz. Hemen hemen tüm bitki çayları genelde kaynamış suya yaprakların bırakılarak ve ağzı kapalı olarak 5-10 dakika demleyerek yapılıyor. Ihlamurumuzu da aynı şekilde hazırlıyoruz.

Eğer öksürük de varsa içine bir elmanın kabuğunu ve limon dilimlerini de ekleyebiliriz.

İçerken de şeker yerine bal tercih ediyoruz. Bundan daha şifalı bir içecek düşünemiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...