25 Kasım 2010 Perşembe

mısır patlatma sanatı


Başlığa bakarak mısır patlatmak çok zor ve zahmetliymiş gibi düşünülmesin. Birkaç basit püf noktasına uyarak evde enfes mısırlar patlatmak mümkün.Mısır patlatmanın tarihi beşbin yıl öncesine kadar dayanıyor. Amerika'daki yerlilerce kızgın kuma gömülerek ya da şişe dizerek patlatılan mısır taneleri önce tüm kıtaya ordan da dünyaya yayılmış.

Mısır bitkisinin çok farklı alt türleri var. Koçan olarak yazın közde ya da haşlanmış olarak tükettiğimiz mısırlar bunlardan biri.

Cin mısır koçanları


Patlamış mısır yapmak için kullandığımız mısır taneleri ise "cin mısır" denen küçük mısır koçanlarından elde ediliyor. Bu mısır türünün içi daha sulu olduğu için patlamaya müsaitler.
Kalın ve sert bir kabuğa sahip mısır taneleri yüksek ısıda ısıtıldıklarında önce içlerindeki su buharlaşır. Buharlaştıktan sonra tanelerin içi içine sığmaz ve kabul yarılır. Bu esnada açığa tanenin bileşiminde bulunan  nişasta ve proteinler açığa çıkarak beyazlaşmaya başlar ve patlama işlemi sona erer.

Bir mısır tanesi patlatıldıktan sonra, ilk halinin 30 katı büyüklüğe ulaşır. Her biri birbirinden farklı şekillerde patlayan taneleri bulut oyunu gibi türlü şekillere benzetmek de ayrı bir keyif.


EVDE PATLAMIŞ MISIR
 • 1 çay bardağı cin mısırı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı ya da tereyağ
 • Tuz
Orta boy bir çelik tencerenin içine zeytinyağı ekliyoruz. Tencereye 2-3 tane mısır attıktan sonra orta ateşte yağı ısıtmaya başlıyoruz.

Tenceredeki mısırlar patladığında bütün mısırı tencereye ekliyoruz. İstediğimiz miktarda tuzu ekliyoruz ve tencerenin kapağını kapatıyoruz.

Kısa bir süre sonra mısırlarımız pat pat patlayacaklar. Bu esnada tencereyi kapağını açmadan hafifçe sağa sola sallıyoruz. Bu sayede en dipte kalan tanelerin yerini sürekli değiştirmiş oluyoruz ve yanmalarını önlüyoruz.

Patlama sesleri biter bitmez hemen tencereyi ateşten alıp patlamış mısırları bir kaseye boşaltıyoruz. Tencere çok ısındığı için ateşten alsak bile mısırlar ısınmaya devam ediyor ve yanıyorlar. Başında bekleyip hemen tencereden almak çok önemli.

Klasik mısır patlatma tarifi bu şekilde. Denemek istediğim farklı türler var. Baharatlı karışımlarla ve tatlı soslarla mısır patlatmak istiyorum. Denemeler başarılı olursa Tarçın Tadında'da paylaşacağım.

8 yorum:

 1. aynı şekilde yalnız tuz yerine tozşeker konuluncada değişik bir tat oluyor türkiyede pek bilinmesede yurtdışında oldukça yaygındır

  YanıtlaSil
 2. şeker fikri çok hoşumuza gitti, bu akşam da öyle deneyeceğiz. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Şekerli deneyecek arkadaşlar dikkat. Patlarken içine şekerleri atmayın. Sıcaktan şekerler eriyor ve yapışıyor. Patlama işlemi bittikten sonra üzerine serpin daha güzel oluyor.

  YanıtlaSil
 4. Eyvah ben de tuz yerine şeker serpecektim hakikaten :) Peki toz şeker yerine pudra şekeri mi serpsek acaba?

  YanıtlaSil
 5. Yok yok şeker serpin ben yapıyorum şeker karemelize olup mısırların üzerini kaplıyor artı biraz sogumasını bekleyim çıtır çıtır birbirinden ayrılıyorlar ama bolca şeker koyuyorum ben... Bir kap mısır kayarsam aynı kabın yarısı kadar hafif patlamaya başlayınca tencereye şekeride atıyorum nefis oluyor...

  YanıtlaSil
 6. Bloğunuzu mısır patlatma teknikleri ararken buldum(Uzun süredir tencerede patlatmadım, önceden bir iki başarısızlıkta olmuştu ) ve beğendim, ayrıca Rock severmişsiniz:) sever misiniz bilmem ama bloğa gelsin başarılar...
  Akın

  http://www.youtube.com/watch?v=711OXriVz5g

  YanıtlaSil
 7. Çok teşekkürler. Megadeth pek dinlemezdim ama bunu sevdim :)

  YanıtlaSil
 8. Ben cam kapaklı teflon tencerede patlatıyorum o patlayış anını mısırın aldığı şekillere yeğenlerim bayılıyor :))

  YanıtlaSil

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...