2 Aralık 2010 Perşembe

çay deyip geçmeyin!


Hepimiz çayı severiz. Ben de çok severim ama sadece taze demlenmişini. Biraz bayatına hiç tahammül edemem. Her sabah bir fincan yeşil çay içerim. Markalı markasız bir çok yeşil çayı denemiştim ama en lezzetli ve hafif olanını TİKİNA'da buldum. Yeşil çayla hiç tanışmadıysanız ya da tanıştınız ama bir türlü sevemedinizse bu röportajı mutlaka okuyun derim.Her konuya meraklı olduğumdan bir konunun uzmanını buldum mu hemen bitmek bilmez sorulara başlıyorum. Bu sefer de şaka değil gerçekten "çay uzmanı" olan Pelin Enderoğlu'nu nam-ı diğer Tikina Pelin'i Sefahathane'de yakaladım. Pelin kendi oluşturduğu TİKİNA markası altında yurtdışında özel olarak hazırlattığı çayları satıyor, sayısız işletmeye çay konusunda danışmanlık yapıyor ve meraklılarına da İstiklal Caddesi Atlas Pasajı'ndaki Sefahathane'de kendi elleriyle yaptığı birbirinden nefis çayları sunuyor.

Pelin'e hem yeşil çay hem de siyah çay hakkında en çok merak ettiklerimi sordum.

Tarçın Tadında gururla sunar: ÇAY RÖPORTAJI

Pelin Enderoğlu ve ben TİKİNA çay kutularıyla.


- Pelincim milletçe en sevdiğimiz içecek çay diyoruz, ama bence %90 ımız çayı yanlış demliyoruz. Siyah çayı demlerken nelere dikkat etmemiz lazım?

Saatlerce kaynatmak yerine taze kaynamış suya içilecek miktar kadar çay atılması ve demlenme bittikten sonra demlikten çay yapraklarının alınıp demliğin öyle ısıtılması daha lezzetli çay içmek isteyenler için küçük basit ipuçları. Siyah çay ölçüsü her fincan için 1 tatlı kaşığı(2gram) olmalı ve 3-4 dakika demlenmeli.

- Anladığıma göre çaydanlıkta taze kaynamış suyla çayımızı demliyoruz, içinden yaprakları alıp ısıtmaya öyle devam ediyoruz. Peki Tikina'da siyah çay satıyor musun? Genelde ne tür çaylar satıyorsun?

Evet doğru anlamışsın. Siyah, yeşil ve beyaz çay çeşitleriyle 47 çeşit çay satılmakta Tikina'da. Yeşil Çay çeşitlerimiz Yasemin, Limon, Çilek, Portakal ve Limon-Zencefil. Normal siyah çay ve aromalı çay çeşitlerini de satıyoruz. Kişisel isteklere göre çay çeşitlerimizi birbirleri ile karıştırarak harman yapabiliyoruz. Yeşil çaya yeni başlayacaklara sade yeşil çay yerine çeşitli meyvelerle aromalandırılmış olan yeşil çayları öneriyorum. Şu ara yılbaşı hediye sepetlerimizi hazırladık ve onların da satışına başladık.
TİKİNA'nın hazırladığı içi çay dolu hediyelik yılbaşı sepetleri

- Marketlerde değişik yeşil çaylar var. Kutuların içinde ince saplar ve çay kırıntıları var. Tikina'dan aldığım yeşil çaylar ise tam yaprak halinde. Sizin çayların yurtdışında üretildiğini biliyorum. Aradaki fark nedir?

Çay bitkisi tek bir bitkidir. Ancak 500 farklı türü vardır. Yeşil çay üretimi için genelde ufak yapraklı (Çin) çay çeşitleri, iri yapraklı (Assam) çay çeşitlerine göre daha uygundur. Japonya'da bu amaç için özel çay tipleri yetiştirilmektedir.Yeşil çay üretimi için kaliteli yaş çay yaprağına ihtiyaç vardır. Ülkemizdeki iklim ve hava koşulları Çin'deki koşullardan malesef farklı ve çok kaliteli yeşil çaya uygun yaprakların yetişmesine uygun değil.


- Ben yeşil çayları kurutulmuş çay yaprakları sanıyordum ama öyle değil sanırım. Yeşil çay nasıl elde ediliyor? En güzel nasıl hazırlanır?

Yeşil çay üretimi, özellik ve işlenme yönünden siyah çay üretiminden farklıdır. Fabrikaya gelen yeşil çay yaprağı doğrudan kısa bir sure içinde yüksek sıcaklıkta şok soldurmaya tabi tutulmakta ve böylece tüm yükseltgenme enzimlerinin inaktif hale geçmeleri sağlanmaktır. Böylece çay yaprakları yeşil renklerini korumaktadır.Yeşil çay üretimini gösteren tabloda detaylarını görebilirsin. Yani açık havada kurumuş çay yaprakları değil yeşil çay! (Tablo yazımızın en altında)

- İyi bir çay demlemek için hep su çok önemli derler. Su nasıl bir su olmalı, çok mu kaynamalı az mı kaynamalı?

Çay demlerken dikkat edeceğimiz en önemli detaylardan biri kullandığımız suyun sertliği ve defalarca kaynatılmaması.Yapılan en büyük hatalardan biri saatlerce kaynamış suyla çay demlemek ve çayı kaynatarak içmek. Ne yapmıyoruz çay yaparken saatlerce kaynattığımız suyu kullanmıyoruz. Özellikle de su ısıtıcı içinde defalarca kaynamış suyu asla kullanmıyoruz.

Özetle taze soğuk su kullanın, suyun saatlerce kaynatılmamış ve bekletilmemiş olmasına dikkat edin. Çayı dikkatlice ölçüp, fazla koymayın. En büyük hatalardan biri içilecek miktardan fazla çayı demliğe atıp saatlerce kaynatmak. Su kaynadığı anda çayı demleyin. İyi çay için yaprak çay kullanın ve her çay çeşidinin demlenme süresine ve kullanım miktarına dikkat edin.

- Bir “çay uzmanı” nasıl siyah çay içer, hangi çayları daha çok sever?

Siyah çay tercihlerim Earl Grey/Gurunchka -Red Forest-Yogi üçlüsünden biriyle başlıyor ve hemen ardından vazgeçemeyeceğim yeşil çaylarım olan yasemin, zencefil, portakal ya da çilekli içiyorum. Sabah gözümü açtığımda da ılık yeşil yasemin çayım içindeki gül tomurcuklarıyla güne sakin başlamamı sağlarken, hiperaktivitemi kontrol altına alıyor.

Yeni favorimse Green Happiness Blend!! (Kiraz, kayısı, portakallı yeşil çay) Yeni tadlarımdan biri hatta bu röportaja ozel karısım yaptığımı da söyleyebilirim. Keyifli bir anda cevaplamak istediğim sorularına yeni bir karışım yakışır diye düşündüm.

- Tarçın Tadında'ya özel bir karışım var demek ki. En kısa zamanda ben de tatmak istiyorum.  Meşhur kahve zincirlerinde çay yerine “chai” diye bir şey satıyorlar, sıcak sütle hazırlanıyor. Bunun çayla bir ilgisi var mı?

"Chai" kısaca özetliyorum: süslü sütlü baharattır. Burdan da anlaşılacağı gibi çay çeşidi değil sıcak içecek çeşidi sınıfına dahil edebileceğimiz bir likit. Bizdeki Masala Yogi Tea karışımı siyah çayla yapılmış yoğun baharat lezzetlerinin biraraya gelmesinden oluşan mistik bir tada sahip. Ayrıca siyah çay, karabiber, karanfil, zencefil, kakule, badem tatlarını biraraya getiren hem sütle hem suyla demlenerek yapılan çeşitlerimizden biri. Denenmesi tavsiye edilir!

- Tarçın delisi olarak en çok merak ettiğim şeylerden biri de çubuk tarçını çaylarda nasıl kullanabiliriz?

Tarçın antiseptik özelliğe sahip olmakla beraber, soğuk algınlığına birebir ve iç ısıtan vazgeçilmez baharatlardan biridir. Bir çok lezzetle uyum sağlaması onu daha da vazgeçilmez kılıyor. Tarçını bitki çaylarına aroma katmak için mutlaka çubuk halinde kullanmak gerekiyor. Bir tarçın çubuğu birden fazla fincan çayda aroma vermek için kullanılabilir. Hatta siyah çay demlerken demliğe bir tarçın çubuğu atılabilir. Sert bulduğu için kahve içemeyenler de filtre kahve makinesinin kahve gözüne çubuk tarçın eklediklerinde kahveye aromasının geçtiğini görecekler.
- Sütlü çay hakkında ne düşünüyorsun? Londra’da sütlü çay için ayrı çay paketleri görmüştüm. Babam da çok sever sütlü çayı. Biz de küçükken arada sırada içerdik.

Sütün her çay çeşidine yakışmadığını düşünüyorum. Çay sütlü içilebilir hatta sütün yakıştığı çaylar var. Mesela spice tea-vanilla chantilly gibi. Eger çayınızı sütle içmek istiyorsanız daha iyi karışması için önce sütü koyun ve üzerine çayı ekleyin.

-Tikina ve Tarçın Tadında işbirliği ile çay atölyeleri düzenlesek ne dersin? Sen bilgilerini paylaşırken ben de kekleri dağıtırım.

Şahane hadi yapalım derim! Tarçınlı Çay Atölyesi!

-Harika en kısa zamanda hayata geçirelim bunu. Son olarak benim de bir kutu TİKİNA çayım olsun, keyifle içeyim diyenlerin nereye başvurması gerekiyor?

www.tikina.com.tr'ye tıklasınlar. Siparişlerini info@tikina.com.tr ye mail atabilirler. Siparişle aynı gün içinde çayları kargoya veriyoruz. Herşeyden önce tadına bakalım diyorlarsa da Atlas Pasajı'ndaki Sefahathane'ye bekliyoruz.Yeşil çay üretim aşamaları

1 yorum:

  1. Feyzacım senin tarçın tadında tatlarınla bir fincan tikina yeşil çayın keyfi hiçbirşeyde yok

    YanıtlaSil

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...