27 Aralık 2010 Pazartesi

domates çorbası


Domates çorbası çok farklı usüllerde hazırlanabiliyor. Ben birkaç farklı tarifi deneme-yanılma yoluyla uyguladıktan sonra hepsinden birşeyler alıp bu tarifle finale ulaştım. Bu çorba içenlerden tam not aldı. En önemli fark unu yağ ile kavurmuyor oluşumuz ki bu benim en zorlandığım konulardan biriydi. Top top unlarla içilen çorbalara son! 

Anlattığım şekilde yaptığınız takdirde nefis kıvamlı bir çorba sizi bekliyor olacak.


DOMATES ÇORBASI
  • 1 kutu domates püresi (200 ml. lik kutularda satılıyor.) ya da mevsiminde 3 orta boy domates
  • 2 yemek kaşığı un
  • 3 diş sarımsak
  • Sıvı yağ
  • 4 su bardağı soğuk su
  • 2 su bardağı ılık süt
  • 3 yemek kaşığı çiğ süt kreması (isteğe bağlı)
  • Tuz, karabiber
Domates püresi kullanmak istemiyorsanız domates salçasını bir miktar su ile püre haline getirerek kullanabilirsiniz. Mevsimi olmadığı için domatesin kendisini kullanmadım, ama mevsimin de de 2 orta boy domatesin rendesi kullanılabilir.

Çorba tenceremize sarımsakları ayıklayıp ezerek ekliyoruz. Üzerine istediğimiz miktarda sıvı yağı ekleyerek sarımsakları kavuruyoruz. Muhteşem bir koku yayılıyor, o haline bile insanın ekmek banası geliyor.
Bugüne kadar yaptığım çorbalarda unu hep yağ ile kavurmuştuk. Bu sefer sarımsakları kavurduğumuz yağa domates püresini ekleyip bir miktar çevirdikten sonra unu ekliyoruz. Eğer taze domates kullanıyorsak rendelediğimiz domatesleri yağda biraz çevirip unu ekliyoruz.

Domates püresi ya da domates, yağ ve sarımsak karışımına unu eklemeye geldi sıra. Bu sırada ne kadar sabırlı olunursa sonuç o kadar mükemmel oluyor. Yapmanız gereken unu bir çay süzgecine koyarak hafif hafif ocaktaki karışıma serpmek. Her serpmede iyice karıştırıyoruz. Çırpma teli kullanırsak iyi olur. Karıştırma işlemini hiç bırakmıyoruz. 2 yemek kaşığı unu ekledikten sonra çok ağır macun kıvamında bir karışım oluyor.

Şimdi bu karışıma soğuk suyu ekliyoruz. Ama yine sabırla ve azar azar ve karıştırmaya devam ederek. Suyun tamamını eklediğimizde karıştırmaya devam ediyoruz ta ki kaynayana kadar.

Çorbamız kaynadıktan sonra sütünü, tuzunu ve karabiberini ekliyoruz. Bu şekilde de 1-2 taşım kaynatıyoruz ve ocaktan indirmeye yakın eğer kullanıyorsak kremayı çorbaya ekliyoruz. 

Servis sırasında çorba kıtırları ve kaşar rendesi kullanabiliriz. Çorba kıtırı yapmayı da bir sonraki yazıda anlatacağım.

2 yorum:

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...