29 Aralık 2010 Çarşamba

ev şeklinde yılbaşı kurabiyesi

Fotoğraflar: Lütfü ÇOLAK

Sevgili okurlar herşey abone olduğum Dr. Oetker bülteniyle bana bu tarifin mail ortamında ulaşmasıyla başladı. Kurabiyelerden genel olarak uzak duruyordum, hazır ürün hiç kullanmıyordum. Ancak bu tarifi denemek için dayanamadım ve önce marketten malzemeleri aldım, sonra da işe koyuldum. 

Herşey tam bir maceraydı, yamulan hamurlar, akan glazürler, ortadan kırılan taban. Ama çoook zevkliydi.

Merak etmeyin ben de ilk kez yaptım böyle birşeyi ve çok da başarılı olmadı. Profesyonel olarak çok çok çok güzellerini yapanlar var. Benim öyle bir iddiam yok sadece ev ortamında da marketten alınan iki kutu malzemeyle güzel şeyler yapılabileceğini sizinle paylaşmak istedim.Tarifin orjinali "evim evim güzel evim". Kullandığım ürünler de "yılbaşı kurabiyesi" ve "renkli süsleme glazürü"

Bu evi yapmak zorunda değilsiniz, yılbaşı kurabiyesi paketinden ayrı ayrı çam ağacı, kalp ve çiçek kalıpları çıkıyor. Pişirme kağıdı paketin içinde. Toz glazür karışımı ve un karışımı da paketin içinde. Bir kutu yılbaşı kurabiyesi yaklaşık 2,90 TL. Eğer evi yapmak istiyorsanız iki paket almakta yarar var, benim hamurum ince oldu o nedenle de evin formu tam istediğim gibi olmadı.

Süsleme glazürünün bir paketinde 4 renk tüp var. Kırmızı, sarı, yeşil ve beyaz. Onun da fiyatı yaklaşık 4,50TL. Pahalı gelebilir ama değil. Çünkü tüplerin ağzı kapaklı olduğu için tek kullanımlık değiller, kalanı istediğiniz kadar saklayabiliyorsunuz. Normalde bu evi süslemek için tüplerin dörtte biri yeterli. Kalanını saklıyorum. Normal kurabiye süslemek için 4 kez kullanılabilirler bence.

Yılbaşı kurabiyesi paketinden çıkan un karışımını 1 yumurta ve 75 gr. yumuşamış margarinle yoğurdum. Bu işlem yaklaşık 5 dakika sürüyor.

Sonra her tür şekilli kurabiye hamurunda uyguladığım teknikle hamuru merdane yardımıyla açtım. 

Teknik şu, iki adet buzdolabı poşetini yan ve alt kenarından keserek büyük bir dikdörtgen poşet elde ediyoruz. Hamurun altına ve üstüne bu poşetleri koyarak merdaneye yapışmadan rahatça hamuru açıyoruz.


Tarifte verilen ebatlarda kağıtları keserek hazırladım.

Hamuru iki ayrı parçaya bölerek açmıştım. Sığdığı kadar şekilleri bir rulet ya da hamur spatulası ile kesebilirsiniz.

Hamur kalınlığının yarım santim olmasında yarar var. Benimkiler parçaları sığdırabilmek için biraz ince oldu.

Kalan hamurdan da çam ağaçları kestim.
En zor kısım kesilen parçaları tepsiye almak. Pişirme kağıdı kutunun içinden hazır çıkıyor. Onu tepsiye serip parçaları tepsiye aldım. Şekli bozulanların kenarlarını spatula ile düzelttim.

180 derece fırında 10 dakika pişirdim. Kesinlikle başında durmak lazım, çünkü kutuda 15-18 dakika diyor. O kadar bekleseydim kapkara olacaktı kurabiyeler. Rengi kızardığında fırından almak lazım.

Fırından çıkan parçaları birleştirmeden önce evin cephelerini süsledik.

Tüpteki glazürleri sıcak suda 1 dakika bekletip yumuşattım. Yumuşak olmazlarsa eli çok yoruyor ve yapışmıyorlar.

Eşimle beraber kafamıza göre çizdik cepheleri. Hemen donmaları için parçaları 2-3 dakika buzdolabına koyduk ve çıkardık.Bize en zahmetli gelen kısım parçaları birleştirmekti.

Çünkü hamur ince olduğundan parçaların ucu pişme sırasında kıvrıldı. Dolayısıyla parçaların yapışması sorunlu oldu.

Yapıştırma işlemini kurabiye kutusundan çıkan toz glazürü 2 yemek kaşığı su ile karıştırarak elde ettiğimiz macunla yapıyoruz. Burada da aman daha çok su eklemeyin. Yoksa sulu bir glazür oluyor ve akıyor.Eğer oldu ki ölçüyü kaçırdınız ve çok sulandı karışım. Üzerine pudra şekeri ekleyerek kıvamı koyulaştırabilirsiniz.

Önce dört duvarı birleştirdik. Buzdolabında soğuttuk. Arkasından evi tabana oturtup yapıştırdık. Tekrar buzdolabında birkaç dakika beklettik. Bu arada evin tabanını ortadan ikiye kırmayı başardım. Arayı glazürle tamir ettim :) Çatı parçalarını da bolca glazürle oturtup yapıştırdık. Parçaları tam oturtamadığım için akan glazürler eve kar efekti de verdiler :) Fena olmadı hani!Böylece ev kurabiyemizi tamamladık. Şimdi sorun bu kurabiyenin Trabzona kadar uçakla, oradan da Ayder Yaylası'na araçla nasıl transfer edileceği. Çünkü kurabiyenin üzerine yazdığımız BUKLA Oberj yılbaşında gideceğimiz ve arkadaşlarımızla buluşacağımız butik otel. Oradakiler de dört gözle bu evi bekliyorlar. Umarım tek parça ulaştırmayı başarabiliriz.

3 yorum:

  1. ben geldim :))) ev şeklinde kurabiye. hımm süper görünüyor. ellerine sağlık

    YanıtlaSil
  2. merhaba :) o süsleme içintüp halindemi satılıyo acaba merak ettim de

    YanıtlaSil
  3. evet dr. oetker glazür diye 4 lü tüp var.

    YanıtlaSil

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...