15 Aralık 2010 Çarşamba

krep (akıtma) nasıl hazırlanır?


Fotoğraflar: Lütfü ÇOLAK

Pazar kahvaltısında bir değişiklik olsun diye "krep" ya da en Türkçe adıyla "akıtma" yapmayı denedik. Hiç de zor değilmiş. En güzeli de kişi sayısına göre ölçülerin kolaylıkla ayarlanabilmesi. Biz kreplerin arasına özel bir karışım hazırlamadık. Bir kısmını peynir,domates, maydanoz ve cevizle sardık. Bir kısmını kaymak-balla, bir kısmını da Nutellayla yedik.

Aynı krep hamuru ile krepleri hazırlayıp harç olarak farklı alternatifler deneyebiliriz. Kuşbaşı tavuk, bezelye ve havuçla bir harç hazırlanabilir. Sadece kabak, biber, patlıcan, domates gibi sebzelerden oluşan bir harçla da yenebilir.KREP HAMURU
Yapmak istediğiniz krep sayısına göre ölçüleri iki, üç ya da dörtle çarparak hamuru hazırlayabilirsiniz.

(küçük boy tava / 8 adet krep)
 • 1 yumurta
 • 1,5 su bardağı süt
 • 1 su bardağı un
 • 1 fiske karbonat ya da kabartma tozu
 • 1 çay kaşığı tuz
 • Sıvı yağ
Bir kaseye yumurta ve sütü ekleyerek çırpıyoruz. Kasemize daha sonra unu ve karbonatı ekleyerek çırpma teli ile hiç pütür kalmayacak şekilde çırpıyoruz. 

Krep hamurunun kıvamı sulu bir boza şeklinde olacak. Benim ilk yaptığım kıvam biraz koyuydu. İlk döktüğüm krep kalın olunca hamura bir miktar daha süt ilave ettim. Hamurun sulu ya da katı olmasına karşı duruma göre süt ya da un ilave edebilirsiniz. İlk pişirilen krepin kalınlığına ve yoğunluğuna göre hareket edebilirsiniz.

Silikon bir fırça ile teflon tavamızı yağlıyoruz. Her yeni krebi tavaya dökmeden önce bu yağlama işlemini tekrarlıyoruz. Tavayı kısık ateşe yakın bir ateşte iyice ısıtıyoruz.

En heyecanlı kısım tavaya hamuru dökme kısmı. Ben küçük tava kullandığım için küçük bir kepçeyi kullandım. Daha büyük tavada büyük bir kepçe ya da minik kahve cezvesi kullanabiliriz. Önemli olan bir seferde hamuru tavaya dökebilmek. Zaten ilk krepten sonra kepçenin az mı dolu çok mu dolu olması gerektiğini anlıyorsunuz. İlk krep deneme krepi oluyor :)


Tavaya döktükten sonra hamur kendiliğinden tüm tavaya yayılıyor, yine de elimizle tavayı sağa sola yatırarak tam olarak yayılmasını sağlayabiliriz.

Alt tarafı kızardıktan sonra bir spatula yardımıyla krepimizi çeviriyoruz. Her iki taraf kızardıktan sonra krepi alıyoruz. 

Tavayı tekrar fırça ile yağlayıp ikinci krep hamurunu tavaya döküyoruz. 
Bu şekilde tüm krepleri pişiriyoruz.
Bizim orta boy tavada bir yumurta ile sekiz krep çıktı. İki kişi olduğumuz için bize bir hayli yetti.

Hepsi piştikten sonra hangi malzemeyle sarmak istediğiniz size kalmış. Ben aşağıda iki örnek veriyorum size.
Hamurun içine ince kıyılmış maydanoz, dereotu ve ya pul biber ekleyerek daha renkli krepler de elde etmek mümkün.

Peynir, ceviz, domates ve maydanozlu krep


Kaymak, bal ve cevizli krep

1 yorum:

 1. Hiiiim! Harika gorunuyor. Ellerinize saglik.
  Gulten

  YanıtlaSil

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...