21 Aralık 2010 Salı

sütte patates


Patatesle ilgili her tür yemeği günde 3 öğün yiyebilirim. Bu seferki patates çalışmam süt-patates-susam ve fırın birlikteliğini anlatıyor. Yemek yapmanın en güze kısmı bu zaten. Gözlerini kapa, malzemeleri hayal et, sonra onları buluştur, pişir ve ye. Her aşaması ayrı bir keyif.


SÜTTE PATATES
  • 4 orta boy patates
  • 1 su bardağı süt
  • Tuz
  • Susam (isteğe bağlı)
  • Tereyağı ya da Margarin (tepsiyi yağlamak için)
  • Yarım su bardağı rendelenmiş kaşar
Patateslerimizi tamamen fırında pişirmek istiyorsak bu işlem bir saatten uzun sürüyor. Ama bizler mutfakta kısıtlı vakit geçirebilen insanlarız, bu nedenle pişme süresini kısaltmak için pateteslere bir ön haşlama uyguluyoruz.

Düdüklü tencerede ya da normal bir tencerede patatesleri bıçakla doğrandığında dağılmayacak bir sertliğe gelene kadar haşlıyoruz. Örneğin benim Tefal düdüklü tenceremde normalde patatesler 9 dakikada haşanıyorken ben bu yemek için patatesleri sadece 4 dakika haşladım. Normal tencerede de eğer patatesleriniz 30 dakikada haşlanıyorsa, bu yemek için 15 dakika haşlamak yeterli.


Az haşladığımız ve kabuklarını soyduğumuz patateslerimizi yarım parmak kalınlığında ince halkalar halinde doğruyoruz. Dağılırlarsa da çok dert etmeyin, üzerindeki kaşarlar eriyince zaten enfes görünüyorlar.


Ben borcam kullandım ama normal fırın tepsisi de olur. Tepsimizin tabanını margarinle iyice yağlıyoruz. Üzerine çok hafif un serpiyoruz. Bu sayede patateslerimizi yapışmadan çok rahat servis edebiliyoruz.
Bir kasede sütümüzü, tuz ve eklemek istediğimiz diğer baharatlarla karıştırıyoruz. Bu karışımı patateslerin üzerine gezdiriyoruz.

Rendelenmiş kaşarı patateslerin üzerine serpiyoruz. Son olarak da susamları ekiyoruz.

200 dereceye ısıttığımız fırında 20 dakika pişiriyoruz. Kaşarlar eriyip kızardığında sütte patatesimiz hazır demektir.


Fırından çıkardığımız tepsi aşağıdaki gibi görünüyor. Ben mantarlı et sotenin yanında servis ettim. Her tür ızgara et, tavuk ya da sulu et tavuk yemeklerinin yanında servis edilebilir. Kremalı çok hafif bir tat.

1 yorum:

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...