26 Ocak 2011 Çarşamba

ev yapımı tavuk suyu



Nerede o eski tavuk suyuna çorbalar diye başlamak istiyorum. Küçüklüğümde evde bütün tavuk haşlanırken evin her tarafına müthiş bir koku yayılırdı. Sonra o haşlanmış tavuğu yerken kalan suyundan da anneciğim hem pilav hem de çorba yapardı.

Bugün tükettiğimiz endüstriyel tavuklarla bu kokular tarih oldu ama yine de evde tavuk suyunu hazırlayarak nefis çorbalar yapabiliriz.

Bu yöntemle koca bir tencere tavuk suyunu hazırlayıp bardaklara pay ettikten sonra derin dondurucuda stokluyoruz.Her çorba yapışta da çıkarıp çıkarıp kullanıyoruz.

Aslında işin orjinali Yüksek Lezzetler'in "tavuk stok" tarifinde anlatıldığı gibi. Ama malesef ben ve benim gibilerin mutfaktaki vakitleri kısıtlı olduğundan daha kısa sürede hazırladığım tavuk suyunu anlatacağım.


EV YAPIMI TAVUK SUYU

(Bu uzun malzeme listesine çok takılmayın, tavuk ve su dışında canınız hangi otu ve baharatı isterse tencereye atın gitsin.)

  • 500 gr. çorbalık tavuk parçaları *
  • 2 orta boy soğan
  • 4 diş sarımsak
  • 4 dal taze soğan
  • 6 dal maydanoz
  • 2 küçük havuç
  • 1 defne yaprağı
  • Tane karabiber (yoksa toz da olabilir)
  • Tuz
  • 3 lt su
* Çorbalık tavuk parçalarını marketlerin et reyonunda ya da kasabınızda bulabilirsiniz. Genelde üzeri tam sıyrılmamış kemik parçaları oluyor. Ben yemek yapmak için butları kemiklerinden ayırtmıştım. Kalan kemikleri de bu tarifte kullandım. Üzerinde hafif et olan kemik parçalarını ve de yağını vermesi için bir kaç parça tavuk derisini kullanabilirsiniz. Miktar ne kadar çok olursa tavuk suyunuz o kadar yoğun olur.

Büyük bir tencereye malzemelerimizin tamamını çiğden ekliyoruz. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi tüm malzemeyi iri iri doğruyoruz.

Taze soğanları elimizle bölüyoruz. Kuru soğanları sadece dörde bölüyoruz. Havuç için bıçak gerekecek tabi. Sarımsakları da kabuklarıyla beraber ikiye bölüyoruz. Çorbalık parçaları da tencereye ekliyoruz. Eğer evde olsaydı 2 dal da kereviz sapı ekleyecektim. O da hoş olur.

Suyu da ilave ettikten sonra kaynayana kadar kuvvetli ateşte pişiriyoruz. Kaynadıktan sonra ocağın ateşini iyice kısarak tavuk suyunda baloncuklar oluşacak şekilde tıkırdatmaya devam ediyoruz. Ben 1 saat tıkırdattım. Vaktiniz varsa daha uzun da sürebilir bu işlem.

Bu esnada evin içini harika bir koku kaplıyor. Tavuk suyumuz biraz ılındıktan sonra plastik ya da kağıt bardaklara, minik kaselere ya da elinizin altında ne varsa içini tavuk suyu ile dolduruyoruz.


Bardak türü birşey olunca derin dondurucunun kapağına dizebiliyoruz. Gördüğünüz standart plastik bardaklardan iki tanesi bir litre su ile pişirdiğim 4 kişilik çorbalara yetiyor.

Donmuş durumdaki tavuk suyunu çorbaya eklemeden 5 dakika önce çıkarmanız yeterli. Biraz oda ısısına gelince kalıp gibi çıkıyor zaten. Ocakta kaynayan çorbanın içine de katı halde atıyorsunuz, margarin gibi pişerken eriyor.

Bu tavuk suyu ile hazırlayabileceğiniz bazı tarifler de şöyle:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...