11 Ocak 2011 Salı

mutfaktaki ekip arkadaşlarımMutfakta olmaya bayılıyorum. Mutfağın fiziksel koşulları, dolapların mutfak reklamlarındaki gibi çılgın renklerde ve salon büyüklüğünde olması, ultra lüks mutfak ekipmanları pek umurumda değil. Meslek icabı da bir hayli mutfak tasarladığımdan aslolanın parlak kırmızı kapakları olan bir mutfak değil de o mutfağı kullananın ruhu olduğunu düşünüyorum.

10 yaşındayken annemin gözetiminde ilk kekimi çırpıyorken seramik kaplı eski taş tezgah bana o kadar büyülü gelmişti ki. Benim için tezgahı taze sebzelerle dolu, ocağında çorba kaynayan mutfak yaşayan mutfaktır. Alet edevat teferruattır.

Sizleri mutfağımda kullandığım basit ama olmazsa olmaz ekip arkadaşlarımla tanıştırmak istiyorum. Hepsini nereden temin edebileceğinizi ve fiyatlarını da belirterek. Benim gibi mutfağa az vakit ayırabilenlerdenseniz elinizin altında bunlar oldukça her tür tarifin üstesinden hızlıca gelebilirsiniz.* Tüm malzemeleri internetten sipariş verebilmeniz için gereken linkleri yazının sonuna ekledim.


Doğrayıcı (Blender)
Nerede Kullanılır: Blenderı set olarak almanız işinizi çok kolaylaştırıyor. Rondoya benzeyen haznede yemeklik soğan, domates doğranıyor. İnce uzun doğrayıcı uç ile taneli çorbaları süzme haline getirebilir, suyla pişen kuru ya da taze meyveleri püre haline getirerek tatlılarda ya da hamur işlerinde kullanabilirsiniz.
Fiyat: Markadan markaya değişiyor, ama fonksiyonlar hep aynı. Bütçenize uygun olanı işinizi görecektir. Fiyatlar 39 TL(Sinbo) ile 99 TL (Braun) arasında değişiyor.

Mikser
Nerede Kullanılır: Set halindeki blenderın içinde mikser ucu oluyor ama bana pek ergonomik gelmiyor. Kek yaparken ya da kuvvetli çırpma işlemi gerektiren tariflerde kullanılıyor. Ezme ucu ile patates püresi daha kolay yapılıyor.
Fiyat: Markadan markaya değişiyor. Bütçenize uygun olanı işinizi görecektir. Fiyatlar 29 TL (King) ile 79 TL (Beko) arasında değişiyor.
Ölçü kabı
Nerede Kullanılır: Sıvı ölçüsü gerektiren her yerde. Ben çorbaya su koyarken bile ölçü kabı kullanıyorum. Bardak ölçüsü çok değişkendir, doğru ölçüyle yapılan bir tarifte başarısız olma olasılığınız hiç yok.
Fiyat: Blender seti alırsanız içinden çıkıyor. Ayrıca almak isterseniz görecektir. Fiyatlar plastikler için 5 TL, cam ve diğer materyallerde olanlar için ortalama 15 TL arasında değişiyor. 

 

Mutfak Terazisi
Nerede Kullanılır: Katı malzemenin ölçülmesi gereken tüm tariflerde. Bardak ölçüsü ile yanlış ölçülen bir unla muhteşem bir kek mahvolabilir. Ayrıca evde ekmek yapmak için de mutlaka tartı kullanılmalı.
Fiyat: Basitten dijitale kadar çok çeşidi var. En basiti bile işinizi görecektir. Semt pazarında satılanlar 5 TL-10 TL civarında. Fotoğraftaki benim kullandığım Sinbo tartı 15 TL. Dijitallerin fiyatları ise 20 TL (Sinbo) ile 35 TL (Fakir) arasında değişiyor. Alırken dikkat etmeniz gereken nokta tartının haznesi ve kapasitesi. Hazne yüzeyi geniş olursa üzerinde dilediğiniz kabı kullanabilirsiniz. Kapasite de en az 2 kg olmalı.


Un eleği
Nerede Kullanılır: Un kullanılan tüm tariflerde. Elenmiş un hamura eşit miktarda dağılacak ve ölçümü daha sağlıklı olacaktır. Bu elek işi kolaylaştırıyor ama eğer elinizde yoksa yuvarlak tel süzgeçlerden de yararlanabilirsiniz.
Fiyat: IKEA'da satılanı 250 gr. kapasiteli ve en ucuzu, 5 TL. Semt pazarında da rastladım 10 TL idi. Pasta ekipmanları satan mağazalarda ise farklı büyüklüklerde olanları satılıyor. Fiyatları ise 15 TL - 25 TL arasında değişiyor.Kelepçeli kalıp
Nerede Kullanılır: Her türlü kekte, tart yaparken, pasta için pandispanya pişirirken, parfe tarzı dondurulan tatlıları ve cheese cake yaparken. Kullanmadan önce iyice yağlamak gerekiyor.

Fiyat: Semt pazarlarında 3'lü set olarak yaklaşık 15 TL'ye satılıyor. Kalitesine göre fiyatlar değişiyor. Teklileri IKEA'da ortalama 15 TL, Tantitoni'de ise 35 TL.


Kurabiye kalıbı
Nerede Kullanılır: Şekilli yapılabilecek tatlı ve tuzlu tüm kurabiyelerde.  Fiyat: Piknik marka altılı plastik kurabiye kalıbı 2,50 TL ve işinizi oldukça iyi görecektir. Metal kalıplar daha keskin ve uzun ömürlü. Pasta ekipmanları satan dükkanlarda bulabilirsiniz. Bende lale ve motosiklet şekilli olanlarından var. Tanesi 3 TL'den başlıyor.

Buzdolabı poşeti
Nerede Kullanılır: Her tür gıdayı buzdolabında, derin dondurucuda ya da dışarda saklamak için 3 ayrı boyu var. En çok derin dondurucudaki et ürünleri, bakliyatlar ve sebzeler için kullanıyorum. Ayrıca iki tanesinin arasında kurabiye hamuru açmak çok kolay oluyor. 
Fiyat: Markalara göre değişiyor. Ortalama kutu fiyatı 2 TL. Her boyundan evde bulundurmakta yarar var.


Yağlı pişirme kağıdı
Nerede Kullanılır: Fırında pişirdiğimiz tüm hamur işlerinde, susuz sebze yemeklerinde tepsinin tabanına sererek kullanıyoruz. Mutfaktaki en önemli yardımcım. Çünkü kendimi ovma teli ile dakikalarca tepsi ovarken düşünemiyorum. Çok pratik, tepsi kirlenmeden ve de tepsiyi yağlamadan işinizi hallediyor.
Fiyat: Markalara göre değişiyor. Ortalama kutu fiyatı 4,50 TL. Satın almadan önce mutlaka kutudaki kağıt uzunluğunu kontrol edin. Farklı markaları kıyaslarken ucuz olanda aynı miktarda kağıt var mı ona bakın. Bir de bilinen markaların dışına çıkmayın bu sefer de yapışmış hamur işlerini kağıttan ayırmak için mesai harcıyorsunuz.

Mutfak makası
Nerede Kullanılır: Pişmiş tepsi böreklerini dilimlerken, yufkaları keserken hatta ramazan pidelerini doğrarken. Bazen taze soğan ya da maydanozu ince ince kıymak için. Tüm paketli ürünleri yerlere saçmadan açmak için kullanıyorum.
Fiyat: Semt pazarından aldığımın fiyatı 5 TL idi. Kaliteli olanları da var. Fiyatları kullanılan çeliğin kalitesi ile doğru orantılı.

 
Yağ süzgeci
Nerede Kullanılır: Kızartma yaptıktan sonra yağda kalan parçaları süzmek için. Böylece yağımızı bir sonraki kızartmaya kadar 

Fiyat: Bütün plastikçilerde ortamala 3 TL'ye satılıyor.

Huni
Nerede Kullanılır: Dar ağızlı kaplara sıvı boşaltırken. Ben en çok tenekeden zeytinyağı ya da sıvı yağı kaplara alırken kullanıyorum. Meyve suyu ya da meyve pürelerini şişelerken kullanılabilir.

Fiyat: Bütün plastikçilerde ortamala 2 TL'ye satılıyor.
Bunları nasıl temin edelim?
1. Türkiye'nin neresinde olursanız olun evinize en yakın semt pazarında bir çoğunu bulabilirsiniz.

2. Elektrikli küçük mutfak aletlerini çeşitli internet  sitelerinden sipariş verebilirsiniz:
3. Kek ve pasta ekipmanları için de internetten sipariş verebilirsiniz.

3 yorum:

  1. Teşekkürler çok yararlı bilgiler vermişsiniz.sevgilerimle,hoşçakalın.

    YanıtlaSil
  2. Yararlı olduğuna çok sevindim. Teşekkür ederim.

    YanıtlaSil

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...