27 Mayıs 2011 Cuma

fırında levrek


Uzunca bir süredir yemek yapamıyordum ve yazamıyordum. Minik misafirimiz içerde keyfine bakarken annesi mutfağın yolunu bir türlü bulamıyordu. Neyse ki artık daha rahatım ve yemek yapabiliyorum!

Tarçın Tadında'nın 100. tarifi ne olsun diye düşünürken ilk tarifimin "fırında büyük balık" olduğunu hatırlayıp hemen yeni bir balık tarifi olmalı dedim. Aslında tarif yeni değil, yıllar önce balıkçımdan öğrendiğim bir tarif. Hemen havalı uzun ismini de yazayım "patates-soğan yatağında tereyağlı levrek"

Mevsimine göre balık seçebilmek için de bir küçük yazı hazırladım: "Hangi Balık Ne Zaman?"

FIRINDA LEVREK
  • 2 levrek
  • 2 orta boy soğan
  • 2 orta boy patates
  • 1 domates
  • Tereyağı
  • Tuz
Diğer fırında balıklardan farklı olarak bu tarifte patatesler için bir ön pişirme yapıyoruz. Bunun için herşeye başlamadan önce fırınımızı 200 dereceye ayarlayıp ısıtıyoruz.


Patateslerimizi soyduktan sonra yarım santim kalınlığında halkalar halinde doğruyoruz. Fırın tepsimize yağlı kağıdı serip patateslerimizi her balığın altına eşit miktarda gelecek şekilde tek sıra olarak diziyoruz. Isınmış olan fırında 20 dakika kadar patatesleri pişiriyoruz.

Patatesler fırında kızarırken levreklerimizi yıkayıp tuzladıktan sonra suyu süzülsün diye bekliyoruz.
Soğanlarımızı ve domatesimizi halka halka doğruyoruz.Patatesleri fırından aldıktan sonra üzerine bir sıra soğan diziyoruz. Onun üzerine levreklerimizi, üzerine tekrar kalan soğan halkalarımızı diziyoruz. Levrekleri alırken üzerini çizdirmeyi unutmadıysak o çiziklere de dilediğimiz miktarda tereyağını dolduruyoruz.

Son olarak 3 dilim domatesle finali yapıyoruz. Zaten sıcak olan fırında yine 200 derecede 20 dakika pişiriyoruz.

Patates ve balık aykırı gibi dursa da o balığın yağı ve lezzetiyle bütünleşen ve kenarları da kıtır kıtır olan patateslere ve soğanlara doyamıyor insan.

Afiyet olsun!

1 yorum:

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...