24 Aralık 2011 Cumartesi

ayva tatlısı


Çok uzun bir aradan sonra başlangıcı bir tatlıyla yapmak istedim. Ayva tatlısı hep vitrinlerde gördüğümüz ama sanki yapılması zormuş gibi gelen bir tatlı. Oysa ki ihtiyacımız olan tek şey ayva ve şeker. Haydi başlayalım.


AYVA TATLISI
  • 6 orta boy ayva
  • 20 yemek kaşığı toz şeker
  • Kırmızı gıda boyası (isteğe bağlı)
  • Ayva çekirdekleri (isteğe bağlı)
  • Kaymak ya da krem şanti (üzeri için)
Ayvaların kabuklarını soyup ikiye bölüyoruz. Ortadan çekirdeklerini ayıklıyoruz ama atmıyoruz. Ayvaları renklendirmek için lazım olacak. Soyduğumuz ayvaları su dolu bir kaseye alıyoruz ki kararmasınlar.
Yapmamız gereken tek şey ayvaların üzerine toz şekeri serpmek ve kendi suyunda pişirmek. Ben bunun için düdüklü tencere kullandım. Bu sayede hem ayvaların suyu içinde kalıyor hem de pişirme süresi kısalıyor. Normal tencerede kısık ateşte de pişirilebilir ama o zaman bir çay bardağı kadar su ilave edilse iyi olur.Ayvaları tencereye diziyoruz. Çekirdekleri de tencerenin dibine koyuyoruz. 

Toz şeker ölçüsü her yarım ayva için 1,5 yemek kaşığı. Ben biraz diyet modundayım tabi doğum kiloları nedeniyle. O yüzden ben her yarım ayvaya 1 yemek kaşığı toz şeker ekledim. Toz şekeri dizdiğimiz ayvaların üstüne serpiyoruz.

Düdüklü tenceremde ayvalar 15 dakikada istediğim yumuşaklığa geldi. Bu süre evinizdeki tencereye göre değişir. Bir süre düdüklüde pişirip sonra normal ateşte pişirmeye devam edebiliriz. Eğer normal tencerede pişiriyorsak da çatalla ara ara ayvaların yumuşaklığını kontrol edebiliriz. Pişmenin sonunda ayvalar nefis bir su salıyor. Çekirdekleri de içine koyduğumuz için pelte kıvamında oluyor bu su.

Tarifteki malzemelerde gıda boyasını da yazdım. Benim kullandığım ayvaların çekirdekleri pek renk vermedi. O nedenle çay kaşığının ucuyla kırmızı gıda boyasını bir miktar suda ezdim. Bunu da tencereye ekledim. Ayva çekirdekleri de turuncu bir renk veriyor.
Serviste ayvaların ortasına kaymak çok yakışıyor. Ama krem şanti de koyabilirsiniz.
Afiyet olsun!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...