1 Nisan 2012 Pazar

10 adımda evde yoğurtHayatımda hiç evde yoğurt mayalamamıştım. Ta ki bizim ufaklık ek gıdaya başlayana kadar. Mayalamak zorundaydım ve çok korkuyordum. Annem biz küçükken her gün evde yoğurt mayalardı ve defalarca onu izlemiştim. Annemle uzun telefon konuşmaları, 5-6 başarısız deneme ve hayal kırıklığından sonra sonunda işi çözdüm.

Adım adım garantili yoğurt tarifim için hazır mısınız?

EVDE YOĞURT
 • 1/2 litre günlük pastorize süt
 • 2 tatlı kaşığı yoğurt
 • Birkaç tane kalın sofra bezi ya da havlu
Süt hakkında herkesin farklı bir tercihi var. Ben sayfalarca yazı okuyup, sitelerde gezdikten sonra tercihimi günlük pastorize sütten yana kullandım. Uzun ömürlü kutu sütlerinden uzak duruyorum. 

Maya olarak kullanacağımız yoğurt, yoğurdumuzun kaderini belirliyor. Marketlerdeki yoğurtlar kaçınılmaz olarak bazı katkı maddeleri içerdiği için önermiyorum. Uzmanlar maya olarak prebiyotik yoğurtları öneriyor. Hani, küçük kapsüllerde satılan (activia vs.) yoğurtlar. Ama evde sürekli yoğurt mayalayan bir tanıdığınızdan alacağınız bir miktar yoğurt da iş görür. İlk mayalamada hazır yoğurt kullanıp sonrakilerde zaten hep kendi yoğurdumuzdan mayalık ayıracağız.

Ben şaşkın anne olarak mayaladığım yoğurtları son damlasına kadar hep oğluma yedirdim. Dolaptaki activialarla tekrar tekrar mayaladım. Ama artık ayırabiliyorum mayalık.

Şimdi adım adım neler yapacağımıza geçelim. Her adımı defalarca test ettim, başarısız adımları eledim. İşte beni başarıya götüren formül:

1.   Sütümüzü ısıtıyoruz. Günlük sütler pastorize edildiği için kaynatmaya gerek yok. Üzerinden dumanlar çıkana kadar ısıtıp, tam kaymak bağlamadan alıyoruz ateşten.

2. Mayaladığımız sütün maya ile karıştıktan sonra ASLA HAREKET ETMEMESİ gerekiyor. Onun için süt ısınırken yoğurdun mayalanacağı alanı hazırlıyoruz. Serin olmayan, mayalanma süresi bitene kadar kaseyi hareket ettirmeyeceğimiz bir yere kalın bir sofra bezini dört kat olarak seriyoruz. Üzerine bir sofra bezi daha seriyoruz. Ben bir kat da havlu seriyorum. Küçük bir battaniye ya da iki kat havlu kullanabilirsiniz.

3. Sofra bezinin üstüne yoğurt mayalayacağımız kaseyi koyuyoruz. Kapaklı cam kase her zaman tercihim.

4. Isınmış sütümüzü kaseye boşaltıyoruz. Süt mayalanacak ısıya gelene kadar burada soğuyacak ama soğurken de altındaki örtüyü ve mayalanacağı kaseyi iyice ısıtmış olacak. Çünkü yoğurt mayamız sıcağı seviyor.

5. Sütün mayalanacak ısıya geldiğini nasıl anlıyoruz? Benim gibi mutfak meraklısı termometreyle ölçerek anlıyor. Ama annem serçe parmağı ile anlıyor. Termometre ile 60 dereceye gelen süt bence hazır. Serçe parmak testinde de öncelikle serçe parmak süte batırılıyor. Elimiz yanmayacak ama sıcaklığı hissedecek. Gözlemlerime göre sütün üzerinden incecik bir duman çıkıyor. İşte o duman çıkmadığı an süt uygun ısıda demektir.

6. Maya olan iki tatlı kaşığı yoğurdu bir kaseye alıyoruz. Üzerine bir kaç kaşık sütten ilave ediyoruz. Maya ile sütü aynı ısıya getirmek amacımız. Maya iyice ılınınca kasedeki süte ekliyoruz. Kaşıkla şöyle bir karıştırıyoruz ki maya iyice karışsın.

7. Şimdi süt uykuya yatacak ve yoğurt olarak uyanacak. Kasenin kapağını kapatıyoruz. Bohça yapar gibi tek tek havluyu ve sofra bezini kapatıyoruz.

8. Bekleme süremiz 6-7 saat. Daha kısa süreleri denedim tam tutmadı. Daha uzun sürelerde de yoğurt ekşiyebilir. Yazın sıcak havalarda süreyi kısaltabiliriz. 4 saat sonra açıp tutup tutmadığına bakarak tekrar kapatabiliriz. Bu da annemin önerisi.

9. Yedi saat bekledikten sonra açtık baktık ki taş gibi bir yoğurt olmuş. Hemen alıp buzdolabına kaldırıyoruz. Şöyle geceden kaldırsak buzdolabına ertesi güne yoğurdumuz daha da taş gibi donmuş bir şekilde hazır olur.

10. Yedi saat bekledikten sonra açtık baktık ki yoğurt değil de bir ayran bizi bekliyor. Ya da acelemiz var yedi saat bekleyemeyeceğiz. İşte bunun da bir çaresi var. Bir tencereyi sıcak su ile dolduruyoruz. Cıvık yoğurt kasesini buraya oturtuyoruz. Yaklaşık 10 dakika sonra kasenin yüzeyinde yoğurt suyu birikiyor ve yoğurt sertleşmiş oluyor. Bu üstteki suyu alıp afiyetle içebilirsiniz. Sertleşmiş yoğurdu da oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabına kaldırabilirsiniz.

Yoğurt yapmak bu kadar kolay. Harfiyen bu adımlara uyarsanız tutmayacak yoğurt yok. Afiyet olsun.

5 yorum:

 1. teşekkürler çok güzel ayrıntılı bir tarif olmuş

  YanıtlaSil
 2. teşekkürler paylaşımın için defalarca yoğurt yaptım kimi zaman süper kimi zaman fiyasko oldu çok güzel bilgiler eline sağlık bloğunu izlemeye aldım

  YanıtlaSil
 3. ben ilk denememde tutturmuştum :)aferin bana:) 5 saatte istediğim kıvama geliyor ..

  YanıtlaSil
 4. Çelik tencerede yapmanızı tavsiye ederim. Bir de mayayı süte karıştırdıktan sonra çok çırpma teliyle çok iyi çırpmanızı.

  YanıtlaSil

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...