28 Aralık 2012 Cuma

elmalı kereviz salatasıKerevizle arası bozuk olanlara bile kerevizi sevdirecek bir salata. Sunumu kolay ama göz alıcı.
ELMALI KEREVİZ SALATASI
  • 3 orta boy kereviz
  • 1 ekşi elma
  • 3 su bardağı yoğurt
  • 3 dal dereotu
  • 1 portakal
  • 1 limonun suyu
Kereviz hava ile temas ettiğinde kararan çok nazik bir sebze. Bunu önlemenin çok kolay bir yolu var. Büyük bir kaseyi suyla doldurup içine yarım limonun suyunu ekliyoruz. Kabuklarını soyduğumuz kerevizleri hemen bu suya bırakıyoruz, böylece kararmıyorlar.

Kerevizleriniz eğer saplıysa ve saplar yeşil ve canlıysa sakın atmayın onları. Mercimek ya da sebze çorbasına karıştırınca çok hoş bir aroma elde edersiniz.

Salatamızı yapacağımız kaseye önce yoğurdu ekliyoruz. Kabuklarını soyduğumuz elma kararmasın diye hemen yoğurdun içine rendeleyip yoğurtla karıştırıyoruz. Kerevizleri de limonlu sudan çıkarıp yoğurdun içine rendeliyoruz.

Güzelce karıştırınca salatamız hazır. Sunuma geçmeden önce yoğurt hakkında bazı püf noktaları var. Eğer kıvamlı bir yoğurt kullanıyorsanız sorun yok. Ancak ev tipi gevşek bir yoğurdunuz varsa bir kaç saat tel süzgeçte süzülmeye bırakmak daha iyi oluyor. Kereviz salatası birkaç saat içinde sulanabiliyor. Tadını etkilemiyor ama görüntüyü bozuyor. O nedenle ne kadar koyu kıvamlı yoğurt olursa o kadar iyi. Belki normal yoğurda birkaç kaşık süzme yoğurt da karıştırılabilir.

Bu salatanın tüm olayı sunumunda aslında. Portakalı ince halkalar halinde dilimliyoruz. Üzerine salatamızdan yerleştiriyoruz. En üste de iki dal dereotu. Portakalın kokusu ve tadı hafiften salataya geçiyor ve çok lezzetli oluyor.

Genelde misafirlerim portakalın üstündeki bitince kaseden biraz daha salata alıyorlar. En sonunda da kabuklarından tutup portakal dilimini yiyoruz.


1 yorum:

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...