11 Ocak 2013 Cuma

ciğer tava


Ciğer seven var sevmeyen var. Ben sarılıp uyumak isteyenlerdenim. Çocukluğumdan beri bayılırım. Eşim de öyle. Çalışan ve minik çocuklu bir kadın olduğumu unuttum iş çıkışı evde yapmaya niyetlendim. Evet biraz uzun sürdü ama hüüp diye de yedik bitirdik. Evde hiç kızartma yapılmıyor ama bu ciğer de kızartmadan olmuyor :)
CİĞER TAVA

1 kg kuşbaşı dana ciğeri
1 su bardağı un
Tuz
Sıvı yağ (kızartmak için)

Öncelikle ciğerin tazeliği lezzetle doğru orantılı. Ciğerciniz ya da kasabınıza hangi gün geliyorsa ciğer onu öğrenip ona göre almanızda yarar var. Kasabınızdan sinirlerini iyice ayıklamasını isteyin. Kuşbaşı olarak da fazla iri doğranmasa iyi olur.

İlk olarak ciğerleri bir süzgecin içinde iyice yıkıyoruz. Kanlardan tamamen kurtulmamız lazım. Süzgecten şeffafa yakın kansız su akmaya başladığında yıkama işlemi başarılmış demektir.

Bir tepsiye un ve tuzu koyup karıştıralım. Ocakta da yağı kızdıralım. Yağın kızıp kızmadığını içine minik bir tutam un atarak anlayabiliriz. Unlar cızırdarsa yağ tamamdır.

Şimdi bir tavaya sığacak kadar ciğeri unlayacağız. Unun fazlasını yağa atmak istemiyoruz. O nedenle unlanmış ciğerleri bir tel süzgece alıp silkeleyince ciğerlerin üzerinde incecik bir un tabakası kalıyor. 

Ciğerleri süzgeçten hop tavaya atıyoruz. 3-4 dakikada kızarıyorlar. 

Tabi ki ciğerler patatessiz olmaz. Onları da ciğerler kızarırken fırına atmıştım : YAĞSIZ PATATES KIZARTMASI

Ve bir de soğan. Bir soğanı incecik ay şeklinde doğrayıp tuzla ovun ve yıkayın. İçine bol iri kıyılmış maydanoz ve pul biber ekleyin.

İşte ciğer soframız hazır.
Afiyet olsun!

2 yorum:

  1. Oldukça lezzetli gözüküyor. Paylaşım için teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. Resim çok güzelmiş çok enfes gözüküyor. Tarif paylaşımı için teşekkürler

    YanıtlaSil

Paylaş

print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...